8 клас. Урок 33. Стильовий синтез. Творчість Тараса Шевченка і Миколи Лисенка.

Стильовий синтез. Творчість Тараса Шевченка і Миколи Лисенка.


- Чи можуть поєднуватися риси різних стилів у творчості митця?
- Чи знаєте ви приклади співіснування різних стильових ознак в одному творі?

   Художня творчість завжди зумовлена історичною епохою та панівними в ній світоглядними ідеями. Українське мистецтво ХІХ ст. – це період розквіту романтизму, а потім – реалізму.
   Бурхлива епоха висунула новий тип митця – громадського діяча з принципами демократизму і народності, що зумовило реалістичне світосприйняття.

До такого типу митця-громадянина належали Великий Кобзар, поет і художник Тарас Шевченко і видатний композитор, фундато вітчизняної музики Микола Лисенко.Єднає Шевченка і Лисенка те, що вони втілювали національні художні ідеали у творчості, правдиво відтворювали життя свого народу, хоча й різними мистецькими способами.

     Обоє були закохані в народну пісню. Із дитинства вона стала супутником життя Тараса. Микола Лисенко все життя збирав і обробляв український фольклор, який став основою його творчості.


Тарас Шевченко (1814-1861) 

- український поет, письменник, художник, політичний та громадський діяч, національний герой та символ України.
  Відомо понад 1000 зразків образотворчого мистецтва Т.Шевченка в портретному, пейзажному, побутовому жанрах.Ще в молодості художник став популярним портретистом. Особливою витонченістю, поетичністю вирізняються жіночі портрети. Створеним наприкінці життя портретам притаманна реалістичність зображення.
    У численних автопортретах митець наче намагався зазирнути у власну душу. Перша спроба пізнати себе виявилася в романтичному автопортреті 1840 р., з якого на глядача дивиться сповнена творчої наснаги молода людина. Автопортрети пізнього періоду творчості сприймаються як драматична сповідь людини про життя, сповнене тяжких випробувань долі.
  • Порівняйте перший та останній автопортрети митця. Чим вони відрізняються?
  • Про який душевний стан свідчить вираз обличчя?
   Під час подорожей Україною митець створив велику кількість рисунків та акварелей, у яких змалював чудову природу краю та його історичне минуле, сцени з життя селян.  Романтичний дух часу вніс у його мистецькі твори елементи новаторства. Про це свідчать шість ранніх офортів до альбому «Живописна Україна», які зачаровують правдивими образами, графічною технікою, зокрема світлотіньовими ефектами.

  На високий щабель в українському малярстві підносить Т.Шевченко побутовий жанр, колоритно розповідаючи фарбами про історії з народного життя.



Т. Шевченко «Катерина» Шевченка вважають основоположником реалізму в українському  образотворчому мистецтві. Реалістичним є його найбільший за розміром твір олійного живопису «Катерина», виконаний на тему однойменної поеми (1842 р.). Через драму української дівчини-кріпачки митець розкриває трагедію самої України.

   
  Для всіх українців Кобзар став національним символом. З-поміж митців, які продовжували справу Т.Шевченка з розбудови української культури, одне з центральних місць належить Миколі Лисенку, автору духовного гімну України «Молитва за Україну»


Микола Лисенко 
(1842-1912) 
- український композитор, фольклорист, хоровий диригент, піаніст, педагог. Його спадщина охоплює майже всі музичні жанри. 
  Ніхто з композиторів не писав стільки творів на тексти Т.Шевченка, як М.Лисенко (понад 90). Поезія Кобзаря вплинула на формування тематично-образного змісту музики М.Лисенка. У 1868 р. до відзначення сьомих роковин з дня смерті Т.Шевченка майже водночас з'явилися два твори на вірші його «Заповіту».
Слухання  Микола Лисенко Хор «Заповіт»
Слухання  Михайло Вербицький Хор «Заповіт»

  • У якому з творів звучать урочисті, волелюбні інтонації?
  • Який хор нагадує думу?
  • Який характер мелодії, що співає бас у творі М.Вербицького-пісенний чи декламаційний?

Унікально, що до тексту «Заповіту» зверталися понад 40 композиторів! У цьому списку разом з українцями найвідоміші російські композитори П. Чайковський, М. Мусоргський, С. Рахманінов, С. Прокоф’єв. Надихає цей твір і сучасних виконавців.
 
                   

Із «Заповіту» розпочав Микола Лисенко грандіозний задум – цикл «Музика до Кобзаря», що складається з 87 творів. У цьому циклі композитор яскраво втілює в музичних образах і зворушливі ліричні вірші, й поезію, що закликає до боротьби за щастя знедоленого народу.



  Зразком національно-патріотичної опери стала монументальна народна драма «Тарас Бульба», де вперше втілилася героїчна, козацька тематика. Арію Тараса («Гей, літа орел») М.Лисенко написав на текст пісні кобзаря з поеми Т.Шевченка «Гайдамаки» 

Багата і різнопланова оперна спадщина М. Лисенка охоплює різні жанри: 
лірико-побутовий («Наталка-Полтавка»)

комічний («Різдвяна ніч»)

лірико-фантастичний («Утоплена»)

оперу-сатиру («Енеїда»)

Він є засновником дитячої опери-казки.
   Микола Лисенко написав чимало фортепіанних п'єс у популярних для романтизму жанрах: рапсодія, ноктюрн, елегія, експромт, пісня без слів. Нерідко це журливі мініатюри («Елегія»,  «Пливе човен»). Національна самобутність притаманна  Другій українській рапсодії, що складається з повільної Думки та швидкої Шумки.
   Живописні та графічні твори Т.Шевченка, як і музика М.Лисенка, освітлені відданою любов’ю до України. Їхня спадщина вплинула на свідомість народу, спонукала українців до боротьби за краще майбутнє: поет і художник – силою поетичних і візуальних образів,  композитор – силою музики.
Запитання:
  • Які види й жанри образотворчого мистецтва охоплює творчість Т.Г.Шевченка?
  • Як творчість Великого Кобзаря вплинула  на українську культуру, зокрема музику?
  • Схарактеризуйте багатожанрову спадщину М.Лисенка, поясніть його роль у розвитку української музики.

Домашнє завдання: виконати завдання 1 або 2 ст. 192-193 на  вибір.

Немає коментарів:

Дописати коментар