9 клас. Урок 29-30. Поширення мистецтва музеї, галереї, бібліотеки.

Поширення мистецтва музеї, галереї, бібліотеки


   Мистецтво є складовою культурної спадщини людства, і щоб зберегти її для нащадків, створюють бібліотеки, музеї, галереї.
   Зібрання рукописів, книжок, предметів старовини, мистецтва існувало з давніх-давен.
Культурно-мистецька спадщина 
- сукупність цінностей, успадкованих суспільством від попередніх поколінь, - охоплює пам'ятки високої (шляхетної) культури й водночас повсякденного народного побуту.

Розрізняється  8  видів  пам’яток:

        Археологічні                         Історичні                  Монументального мистецтва
Археологи знайшли у заповіднику «Херсонес Таврійський» приміщення ...     Софія Київська та стародавні храми є «базою даних» з історії ...     Що таке монументальне мистецтво

          Архітектури                                 Містобудування                     Садовопаркового мистецтва
Архітектурне і художнє оформлення Колізею стародавнього Риму    ЗОЛОТІ ВОРОТА В КИЄВІ - YouTube    Презентація на тему: "Садово – паркове мистецтво. Версаль" - YouTube
         Ландшафтні                                                                  Об'єкти науки і техніки                        

   





   В Україні  на  державному  обліку перебуває  понад  152 тисячі пам'яток  культурно-історичної  спадщини. Залежно від історичної та  художньої цінності  пам'ятки  культури  бувають  світового, державного (національного)  і  місцевого  значення. 

   У нашій країні діє декілька десятків історико-культурних заповідників. Ось ті, що пов’язані з мистецтвом:
«Ольвія» на Миколаївщині
Ольвія | Миколаївська обласна рада

«Кам'янець» на Хмельниччині
Укравтодор цього року капітально відремонтує дорогу, що веде до ...

Гончарства в Опішному на Полтавщині
Національний музей українського гончарства, Полтавська — фото ...

«Чернігів стародавній»
Чернігів стародавній – Національний архітектурно-історичний заповідник

«Качанівка»
Романтичний палац у Качанівці – Відкривай Україну
«Гетьманська столиця» на Чернігівщині

   Видатні цінності людства перелічено в Списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. До цього Списку включено такі пам'ятки України:

Софійський собор та Києво-Печерську лавру в Києві
Ансамбль історичного центру Львова
Ансамбль історичного центру Львова, Львів — фото, опис, адреса

Резиденція митрополитів Буковини і Далмації в Чернівцях
Мальовниче відео Чернівецької області зняте з висоти підкорює мережу

Херсонес Таврійський
У "Херсонесі" кажуть, що музей треба захищати від руйнування через ...

Дерев'яні церкви Карпатського регіону
Дерев'яні церкви карпатського регіону Польщі і України — Вікіпедія

Церква Спаса на БерестовіЦерква Спаса на Берестові — Вікіпедія
Музеї
 - це науково-дослідні та науково-освітні заклади, які збирають, вивчають, зберігають і популяризують пам'ятки історії, матеріальної та духовної культури.

  В Україні діє понад 380 музеїв.  Розрізняють такі типи музеїв:




Музеї широкого профілю, які охоплюють живопис, графіку, скульптуру, декоративно-прикладне мистецтво



Картинна галерея «Art L», Запоріжжя — фото, опис, адреса
Музеї, присвячені одному з видів мистецтва, наприклад, картинні галереї





Меморіальні музеї


Художественный музей им. А. Лунева - Пархомовка, Краснокутский ...


Історико-художні  музеї

   


   Картинна галерея як тип художнього музею відома в Європі з ХVІІ ст. багато художніх музеїв і картинних галерей викликають значний туристичний інтерес, наприклад, Лувр, Прадо, Уффіці 
Лувр в Париже закрыли - дата открытия не определена
Лувр
один з найбільших музеїв світу – розташовано в центрі Парижа у старовинному королівському палаці. Найвідомішими експонатами Лувру є античні скульптури «Венера Мілоська», «Ніка Самофракійська»,«Джоконда»Леонардо да Вінчі.

Віртуальна подорож по Луврі



Галерея Уффици                                                    
Галерея Уффіці 
– один з найстаріших з усіх існуючих нині музеїв, розташований у самому серці Флоренції. Своїм створенням зобов'язана Козімо І Медічі. Основою колекції стало зібрання картин роду Медічі, яке вважали тоді одним з кращих у світі.




Музей Прадо в Мадриде. Испания по-русски - все о жизни в Испании
Прадо  
– один з найбільших музеїв європейського образотворчого мистецтва, розташований в Мадриді. У галереї міститься багата колекція картин ХІІ-ХІХ ст. тут зберігаються чи не найповніші зібрання творів І. Босха, Д. Веласкеса, Ф. Гойї, Ель Греко.



Дрезденська картинна галерея
– галерею «Старих майстрів» започаткували володарі Саксонії. У ХІХ ст. було споруджено сучасну будівлю галереї, що входить до ансамблю Цвінгера. Найвідоміше полотно галереї – «Сікстинська мадонна» Рафаеля.


Музей Гуггенхайма в Нью-Йорке
Фонд Гуггенхайма 
– має три музеї: у Нью-Йорку, Венеції і Більбао (Іспанія), будується четвертий – в Абу-Дабі. Музей у Більбао визнаний однією з найкрасивіших у світі будівель. Тут зберігається одна з найбільших у світі колекцій творів мистецтва епохи модернізму.

   
Національний художній музей України зачиняється на реставрацію ...Національний художній музей України – розташовано у самому центрі Києва. Його збудовано на добровільні пожертвування киян і відкрито у 1899 р. нині в його колекції понад 16 тис. творів живопису, скульптури, графіки від ХІІ ст. і до сьогодення.



Музей писанки 
– архітектурна споруда музею у формі найбільшої у світі писанки стала візитівкою Коломиї. У колекції музею зібрано понад 12 тис. зразків з різних етнорегіонів України та зарубіжжя.

Завдання:
  • Які форми збереження культурної спадщини ви знаєте?
  • Назвіть провідні художні музеї світу.
  • Поцікавтеся, які музеї та галереї є у вашому рідному краї?


Тема: Поширення мистецтва музеї, галереї, бібліотеки (продовження)


  • Лаконічно визначте роль бібліотек у вашому житті
   Здавна люди  цікавили   книжки, тому  почали  створювати  бібліотеки. З великою  повагою  їх  називали  "храмами  мудрості".

         Бібліотека 
- культурно- освітній  заклад, що комплектує, зберігає друковану  продукцію, популяризує писемну  культуру. Виконує інформаційну,  освітню, видавничу функції. 

   Легенди донесли до нас відомості  про бібліотеки стародавнього світу. 

    Перші  бібліотеки  збирали глиняні  таблички з оригінальною  формою письма - клинописом (Ассирія, Вавилон), потім  папірусні   сувої (Єгипет), а згодом - і паперові  книги  в  монастирях, університетах.  У період античності  з'являється  слово "бібліотека" (від гр. biblion - книга і theke - сховище) і виникають, власне бібліотеки.

Александрівська  бібліотека (Єгипет)
Зберігала  пам'ятки  культури, що збирали  звідусюди  впродовж багатьох  століть . На цих скарбах  формувалися  покоління  давньогрецьких  мислителів.  
   Але  під  час війни і пожеж  зібрання  майже повністю було  знищено, зокрема папіруси давніх єгиптян, які містили цінну інформацію про зародження людської цивілізації. 

 Конкурувати з Александріською  бібліотекою могла тільки Пергамська бібліотека, яка складалася з 4 залів. Коли єгипетські  правителі, побоюючись суперництва, заборонили вивозити папіруси за межі країни, винахідливі пергамці  знайшли власний спосіб  записувати інформацію  на спеціально обробленій шкірі  тварин - пергаменті. У вирії історії обидві древні бібліотеки канули у вічність. 
  За підтримкою ЄНЕСКО почалося  відродження  Александрійцської бібліотеки.  Вона відкрилася у  2002  р. Крім бібліотечних залів у ній діють планетарій, музей, галереї, зал для незрячих людей  і навіть майстерня з реставрації рукописів. 
   Символічна архітектура будівлі - сонячний годинник  піднімається від землі, ніби сходить сонце знань. 
    Однією з найстаріших в Європі вважають бібліотеку абатства Сант-Галлен в Швейцарії. 
Бібліотека Сант-Галленського абатства – бібліотека внесена до Списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО завдяки своєму унікальному інтер'єру і колекції рідкісних манускриптів. При вході можна побачити напис грецькою «Аптека душі». Цінні музичні рукописи тут публікувалися як факсиміле (точне відтворення оригіналу).
        
   Найдавніша приватна бібліотека в Китаї, що збереглася до нашого часу – Павільйон Тянь-ї   
 Павільйон Тянь-ї – вона заснована чиновником епохи Мін (ХVІ ст.). За її образом побудовано сім імператорських бібліотек. Нині тут створено музей з експозиціями китайського живопису і каліграфії.


   Існують бібліотеки в королівських палацах, а є такі, що за красою інтер'єрів самі схожі на палац. Читальні зали  більше нагадують  зали музеїв. Тут неможливо відірвати погляд  не тільки від унікальних книжкових сторінок, а й від розкоші інтер'єрів. Наприклад,  бібліотека монастиря Віблінген
   Бібліотека монастиря Віблінген – зал бібліотеки, оздоблений колонами, алегоричними дерев'яними скульптурами і фресками на стелі, виглядає як суцільний витвір примхливого  мистецтва  рококо.
   Виходу бібліотек за межі монастирів сприяли європейські університети, найстаріший із яких - Болонський в Італії (1088).  Із відкриттям світських навчальних закладів бібліотеки стали створювати переважно для використання книг, а не тільки для їх зберігання, як раніше. Нині у знаменитому університетському комплексі  Оксфорда діє дуже багато  спеціалізованих бібліотек, колекції яких містять  як унікальні стародруки, так і останні  наукові публікації  на будь-яку тему. 
Бодліанська бібліотека – одна з найважливіших бібліотек університетського комплексу Оксфорда заснована ще у XVI ст. Вона оскаржує у Ватиканської право називатися найстарішою в Європі, а у Британської – титул найбільшого книжкового зібрання країни. 
 Світову славу університету в Мехіко принесли знамениті архітектори і художники Альфаро Сікейрос і Дієго Рівера, які прикрасили стіни Центральної бібліотеки й ректорату муралами. ЮНЕСКО  оголосило  університетське містечко  обєктом Світової  падщини

Мурал (англ. – фреска, ісп. – стіна, мур) 
- різновид монументально-декоративного малярства, що виконується безпосередньо на стіні.
Найбільшою у світі є бібліотека Конгресу США. Вона містить понад сотню мільйонів одиниць 470 мовами світу, з-поміж яких чимало унікальних.

  В Україні найбільшими вважають Національну бібліотеку України ім. В.Вернадського, яка входить до десяти найбільших національних бібліотек світу, 
Національну парламентську бібліотеку України, наукові бібліотеки у Львові, Одесі, Харкові, Чернівцях, Острозі тощо.
   Вітчизняні бібліотеки є унікальними сховищами колосальної кількості книг, газет і журналів, нот, інших джерел інформації, які комплектують насамперед українськими виданнями. Національні бібліотеки ведуть міжнародний книгообмін з книгозбірнями багатьох країн світу.




Бібліотека Острозької академії, України






   У сучасному світі, коли відбувається цифрова революція, дедалі популярнішими стають електронні бібліотеки. Найбільшою з них заслужено визнано The Google Books (оброблено близько 20% всіх існуючих книжок, здійснюється їх переклад 480 мовами).
    На звання найцифрованішої претендує бібліотека Кембриджського університету, яка першою має намір усі свої фонди перевести в електронний формат.



   З діяльністю музеїв і бібліотек пов'язані благодійність (піклування, покровительство, спонсорство) і меценатство. Благодійність у галузі мистецтва зазвичай характеризують як меценатство.

Меценат

 - багатий покровитель наук і мистецтв, особа, що безкорисливо підтримує матеріально розвиток культури, освіти, гуманітарну сферу.



    Славнозвісні українські меценати – це люди, які підтримували фінансово українську культуру, допомагали будувати храми, опікувалися долею митців. (родини Разумовських та Терещенків)




Завдання:
  • Яка, на вашу думку, роль бібліотек в житті людини?
  • Доведіть чи спростуйте тезу "Сучасна бібліотека втратила титул""храму мудрості".
Домашнє завдання: 
  1. доповнити дошку падлет за посиланням   https://padlet.com/anna1kolyada/ghnfobn33rcplr3s  написати по 1 тезі під кожним із стовпчиків (назвою музею). Починаємо тезу із прізвища, ім'я та класу. Наприклад: Коляда Анна 9А  Музей Мадам Тюссо - музей воскових фігур. 
  2. Зібрати інформацію про пам'ятки культури і мистецтва рідного краю - створити презентацію.

Немає коментарів:

Дописати коментар